Brak orgazmu u mężczyzny

Orgazm u mężczyzny jest naturalnym następstwem erekcji i ejakulacji. Stanowi on stan najwyższego podniecenia seksualnego i jest zwieńczeniem udanego stosunku seksualnego.
Warunkiem wystąpienia orgazmu u mężczyzny jest osiągnięcie erekcji. Rozpoczyna się ona w fazie podniecenia, podczas której następuje przyspieszenie oddychania i akcji serca, usztywnienie niektórych partii mięśni oraz wzrost ciśnienia krwi. Taki stan utrzymuje się w trakcie stosunku na mniej więcej równym poziomie, a podczas wytrysku przechodzi w orgazm, odczuwany subiektywnie jako wrażenia psychiczne i fizyczne. Wrażenia te dotyczą całego ciała, ale najbardziej intensywnie odczuwane są w okolicach intymnych. Mięśnie penisa podlegają skurczom, ciśnienie, akcja serca i oddychanie jeszcze bardziej przyspieszają. Po wytrysku orgazm ustępuje, a napięcie seksualne opada.
Zahamowanie orgazmu to trwałe lub przemijające opóźnianie się orgazmu lub całkowita niezdolność do jego odczuwania w trakcie pełnego stosunku seksualnego. Może wystąpić jako zupełny brak wytrysku lub jako wytrysk opóźniony. Zaburzenie to przybiera trzy formy:
– orgazm nie jest możliwy podczas stosunku pochwowego
– orgazm nie jest możliwy podczas stosunku pochwowego, oralnego i analnego, ale wysteruje podczas masturbacji
– orgazm nie jest możliwy ani podczas stosunku seksualnego, ani w wyniku masturbacji
Na zahamowanie orgazmu mogą mieć wpływ niektóre stany chorobowe, np. schorzenia neurologiczne, uszkodzenia rdzenia kręgowego i kręgosłupa, a także zmiany w gospodarce hormonalnej. Niezdolność do orgazmu bywa również wynikiem anatomicznych wad wrodzonych i stanów pooperacyjnych, jak również przyjmowaniem niektórych leków antydepresyjnych i używanych w leczeniu nadciśnienia.
Brak orgazmu może być wynikiem stanów lękowych, nerwicy, depresji, przewlekłego stresu oraz palenia papierosów i picia alkoholu.
Inną przyczyną zahamowania orgazmu jest zbyt duża częstotliwość masturbacji. Powoduje to osłabienie wrażliwości na bodźce dotykowe, nadmierna koncentracja na własnej osobie i pomijanie potrzeb partnerki.
Czasami jako przyczynę zahamowania orgazmu podczas stosunku z kobietą wskazuje się nieuświadomione potrzeby homoseksualne.
Leczenie zahamowania orgazmu jest uzależnione od powodującej go przyczyny. Jelni przypadłość jest wywołana przyjmowaniem leków, należy je odstawić, zmniejszyć ich dawkowanie lub zamienić na inny lek. Lekarz może też przepisać pacjentowi dostępne na receptę farmaceutyki, które pobudzają odruch ejakulacji.
W przypadku podłoża psychogennego konieczna jest psychoterapia oraz metody treningowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Brak orgazmu u mężczyzny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *