Orgazm u mężczyzny jest naturalnym następstwem erekcji i ejakulacji. Stanowi on stan najwyższego podniecenia seksualnego i jest zwieńczeniem udanego stosunku seksualnego.
Warunkiem wystąpienia orgazmu u mężczyzny jest osiągnięcie erekcji. Rozpoczyna się ona w fazie podniecenia, podczas której następuje przyspieszenie oddychania i akcji serca, usztywnienie niektórych partii mięśni oraz wzrost ciśnienia krwi. Taki stan utrzymuje się w trakcie stosunku na mniej więcej równym poziomie, a podczas wytrysku przechodzi w orgazm, odczuwany subiektywnie jako wrażenia psychiczne i fizyczne. Wrażenia te dotyczą całego ciała, ale najbardziej intensywnie odczuwane są w okolicach intymnych. Mięśnie penisa podlegają skurczom, ciśnienie, akcja serca i oddychanie jeszcze bardziej przyspieszają. Po wytrysku orgazm ustępuje, a napięcie seksualne opada.
Zahamowanie orgazmu to trwałe lub przemijające opóźnianie się orgazmu lub całkowita niezdolność do jego odczuwania w trakcie pełnego stosunku seksualnego. Może wystąpić jako zupełny brak wytrysku lub jako wytrysk opóźniony. Zaburzenie to przybiera trzy formy:
– orgazm nie jest możliwy podczas stosunku pochwowego
– orgazm nie jest możliwy podczas stosunku pochwowego, oralnego i analnego, ale wysteruje podczas masturbacji
– orgazm nie jest możliwy ani podczas stosunku seksualnego, ani w wyniku masturbacji
Na zahamowanie orgazmu mogą mieć wpływ niektóre stany chorobowe, np. schorzenia neurologiczne, uszkodzenia rdzenia kręgowego i kręgosłupa, a także zmiany w gospodarce hormonalnej. Niezdolność do orgazmu bywa również wynikiem anatomicznych wad wrodzonych i stanów pooperacyjnych, jak również przyjmowaniem niektórych leków antydepresyjnych i używanych w leczeniu nadciśnienia.
Brak orgazmu może być wynikiem stanów lękowych, nerwicy, depresji, przewlekłego stresu oraz palenia papierosów i picia alkoholu.
Inną przyczyną zahamowania orgazmu jest zbyt duża częstotliwość masturbacji. Powoduje to osłabienie wrażliwości na bodźce dotykowe, nadmierna koncentracja na własnej osobie i pomijanie potrzeb partnerki.
Czasami jako przyczynę zahamowania orgazmu podczas stosunku z kobietą wskazuje się nieuświadomione potrzeby homoseksualne.
Leczenie zahamowania orgazmu jest uzależnione od powodującej go przyczyny. Jelni przypadłość jest wywołana przyjmowaniem leków, należy je odstawić, zmniejszyć ich dawkowanie lub zamienić na inny lek. Lekarz może też przepisać pacjentowi dostępne na receptę farmaceutyki, które pobudzają odruch ejakulacji.
W przypadku podłoża psychogennego konieczna jest psychoterapia oraz metody treningowe.
Mam pytanie. Co może być przyczyną braku orgazmu u mężczyzny. Jestem bardzo zakłopotana i szukam wszędzie odpowiedzi dlaczego mój partner w trakcie stosunku miewa cofnięcie się erekcji. Nie zawsze tak bywa, ale mnie to nie pokoi.
Mój mąż miał problem z erekcją i unikał seksu, nie chciał się przyznać, że ma problem ze wzwodem. Zwierzyłam się przyjaciółce a ona poleciła mi kamagrę. Działa.
Nie mam rrgazmu od 40 lat. podejrzewam, że na skutek masturbacji. Od 14 roku życia masturbowałem się kilka razy dziennie. Nagle w wieku 19 lat, z dnia na dzień orgazm zaniknął. Bywa czasem, ale nie za często. Jak rozpocząłem życie płciowe, nie zmieniło się nic. Miałem wiele partnerek, ale problem pozostał. Nie mam nawet już sił.
Witam. Mam pytanie. Czy zaprzestanie masturbacji spowoduje ze bede maiał wytrysk podczas stosunku?
Tu nie o wzwód chodzi, tylko o orgazm.
Ja szukałem jakiś czas temu więcej informacji na ten temat, bo coś się u mnie zaczęło psuć. Czasami mailem problem żeby mieć orgazm, mój maly szybko opadal. Fajnie ze sa takie artykuly w necie jak ten bo przynajmniej można się dosiwdzic z czego to wszystko się bierze. Dziwne, ze az tyle czynnikow na to wpływa, strach teraz palic, pić i się denerwować 😀