Cukrzyca a impotencja

Cukrzyca jest chorobą, której towarzyszy szereg powikłań. Należy do nich impotencja, nazywana cichym powikłaniem cukrzycy, ponieważ zdecydowana większość pacjentów nie konsultuje tego problemu z lekarzem. Tymczasem na impotencję cierpi aż 50% cukrzyków! Szacuje się, że odsetek ten może być nawet wyższy, właśnie z powodu, iż nie wszystkie przypadki impotencji towarzyszącej cukrzycy nie zawsze są przez pacjentów ujawniane.
Przełamanie wstydu i zgłoszenie problemu lekarzowi jest niezbędne, ponieważ w przeciwnym razie jakość życia seksualnego będzie się pogarszała, a ponadto impotencja może być oznaką nieprawidłowego postępowania leczniczego w eliminowaniu skutków cukrzycy.
W porównaniu z mężczyznami, którzy nie chorują na cukrzycę, cukrzycy są niemal trzykrotnie bardziej narażeni na problemy ze wzwodem. Czasami zaburzenia erekcji są jednym z pierwszych objawów cukrzycy. Impotencja częściej towarzyszy cukrzycy typu II, ale pojawia się także u części pacjentów chorych na cukrzycę typu I.
Zmiany zachodzące w organizmie pod wpływem cukrzycy dotyczą odpowiadających za erekcję włókien nerwowych i naczyń krwionośnych. Naczynia krwionośne ulegają zwężeniu i stają się niedrożne. Zaburzenie erekcji występuje w przypadku, gdy zwężenie i niedrożność obejmuje naczynia krwionośne umiejscowione w obrębie tętnic prącia, a unerwienie ciał jamistych prącia ulega uszkodzeniu.
Dysfunkcje seksualne u cukrzyków są powodowane także za sprawą neuropatii cukrzycowej, która polega na uszkodzeniu układu nerwowego. Wegetatywny układ nerwowy odpowiada m.in. za erekcję, a uszkodzenia w tym obrębie sprawiają, ze nerwy nie przewodzą impulsów pobudzających, a tym samym erekcja jest zablokowana. W cukrzycy typu II, w której wstrzykiwanie insuliny nie jest konieczne, układ nerwowy przewodzi bodźce w wolniejszym niż normalnie tempie z powodu nadmiaru cukru. Dodatkowo nerwy zastawek naczyń krwionośnych, które regulują dopływ kwi do członka, ulegają uszkodzeniu.
Impotencja wywołana cukrzycą jest możliwa do wyleczenia. Podstawą jest prawidłowe leczenie samej cukrzycy, unikanie dymu tytoniowego oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Ponadto w leczeniu impotencji będącej następstwem cukrzycy można stosować wszystkie sposoby, które używa się w leczeniu impotencji powstającej z innych powodów, a więc farmakologię, leczenie operacyjne, zakładanie aparatów próżniowych oraz iniekcje do ciał jamistych. To właśnie iniekcje są najczęściej wykorzystywane u impotentów z cukrzycą. Rozkurczają one błonę mięśniową tętniczek ślimakowatych, a tym samym usprawniają przepływ krwi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Cukrzyca a impotencja

 1. dolegowski pisze:

  Mam 60 lat,od kilku lat mam cukrzyce typ2.Od tego czasu mam problemy z sexem a ostatnio coraz gorzej.Penis jest miękki a wytrysk praktycznie nie wyczuwalny.Mam pytanie czy są leki na tą dolegliwość.Pozdrawiam

 2. Jarko pisze:

  Są! Najlepsza dla cukrzyków i panów po 55 roku życia jest Levitra. Jest to bardzo skuteczny lek, efektywnie wzmagający erekcję i utwardzający penisa. Można go zakupić w tej klinice internetowej z baneru na samej górze tej strony. Kliknij na baner to Cię przekieruje i tam można sobie kupić, pozdrawiam i powodzenia!

 3. pawel domian pisze:

  Mam 55 lat od 10 lat choruje na cukrzyce najpierw leczenie bylo doustne a od roku biore insuline ,moje zycie sexualne zamarlo -farmakologiczne leki juz nie dzialaja (viagra ,cialis,lewitra)szukam pomocy .
  DZIEKUJE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *