Słaba erekcja

Jednym z często występujących zaburzeń erekcji jest tzw. słaba erekcja, nazywana także erekcją miękką. O słabej erekcji mówimy, gdy penis osiąga wzwód, ale nie jest on usztywniony w stopniu umożliwiającym odbycie stosunku seksualnego. Najczęściej jego przyczyną jest niedostateczne ukrwienie penisa.
Za słabą erekcję uznaje się również taki stan, w którym wzwód jest krótkotrwały, czyli ustępuje jeszcze przed wytryskiem i osiągnięciem orgazmu.
W członku znajdują się trzy komory, z których dwie wypełnione są przez ciała jamiste, a trzeciej, gdzie znajdują się ciała gąbczaste, gromadzi się mocz i sperma. W momencie erekcji ciała jamiste znajdujące się w członku wypełniają się krwią, dzięki czemu prącie sztywnieje i zwiększa swoje rozmiary. Jeżeli cyrkulacja krwi w ciałach jamistych jest zaburzona, wówczas uzyskanie pełnej erekcji staje się niemożliwe.
Przyczyn osłabionej erekcji można upatrywać w schorzeniach natury krążeniowej i neurologicznej, urazach, chorobach takich, jak miażdżyca, cukrzyca tylu I lub II oraz nadciśnienie tętnicze. Czasami nałogowe palenie papierosów czy picie dużych ilości alkoholu może wywołać problemy z optymalnym usztywnieniem członka.
Jednak jeżeli mężczyzna tylko w niektórych sytuacjach ma kłopoty z uzyskaniem pełnej erekcji, ale czasami mu się to udaje, oznacza to, że słaba erekcja jest powodowana przez czynniki psychiczne, a impotencja występuje na tle psychogennym. Sam mechanizm działa prawidłowo ale niepełny wzwód pojawia się na skutek blokady psychicznej. Nerwicowe podłoże zaburzeń erekcji cechuje się tym, że erekcja słaba występuje w sytuacji współżycia płciowego, natomiast w innych sytuacjach (masturbacja, pieszczoty, seks oralny) dochodzi do pełnej erekcji.
Pierwsze niepowodzenia utrwalają w mężczyźnie kompleksy na punkcie swojej sprawności seksualnej i przyczyniają się do odczuwania przez niego silnego stresu. z każdą następną próbą zbliżenia stres się pogłębia, a sytuacja się pogarsza. W ten sposób słaba erekcja może w rezultacie przekształcić się w zupełny brak erekcji.
W rozwiązaniu problemu słabej erekcji bardzo ważna jest postawa partnerki seksualnej. Być może wystarczą intensywniejsze i długotrwałe bodźce. Partnerka musi też wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością. Jeśli stymulacja nie przynosi oczekiwanych efektów, mężczyzna powinien podjąć leczenie specjalistyczne. Po wykluczeniu przyczyn organicznych mężczyzna cierpiący na słabą erekcję może poddać się psychoterapii, gdzie nauczy się, jaki pokonywać stres i lęki przed kompromitacją oraz w jaki sposób podnieść swoją samoocenę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na „Słaba erekcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *