Przedwczesna erekcja, nazywana również przedwczesnym wytryskiem (ejakulacją), należy do grupy zaburzeń erekcji i charakteryzuje się wystąpieniem wytrysku jeszcze przed stosunkiem seksualnym albo na samym początku jego trwania, czyli w pierwszych dwóch minutach stosunku lub wcześniej, niż po 15 ruchach frykcyjnych. Takie uściślenie można jednak rozszerzyć i za przedwczesną erekcję uznać sytuacje, w których wytrysk pojawia się wcześniej, niż oczekują tego partnerzy seksualni.
Problem przedwczesnej ejakulacji staje się kłopotliwy także dla kobiet. Kobieta z natury ma wolniejszy czas reagowania seksualnego, co oznacza, że do osiągnięcia orgazmu potrzebuje silniejszej lub dłuższej stymulacji, niż mężczyzna. Jeśli u partnera ejakulacja następuje przed stosunkiem lub zaraz po jego rozpoczęciu, osiągnięcie orgazmu przez kobietę na drodze penetracji seksualnej jest bardzo utrudnione.
Przedwczesna ejakulacja dotyczy bardzo dużej liczby mężczyzn, a w szczególności osób młodych, które dopiero rozpoczęły swoje życie seksualne. Wówczas problemu z wytryskiem nie należy traktować w kategorii dolegliwości zdrowotnych, ponieważ w młodym wieku jest to sytuacja naturalna, ma charakter przejściowy i jest całkowicie odwracalna. Przedwczesna erekcja u młodego mężczyzny stanowi przejaw dużego podniecenia seksualnego oraz nadpobudliwości seksualnej, która mija wraz z nabieraniem przez mężczyznę doświadczenia.
Zdiagnozowanie przedwczesnego wytrysku jako zaburzenia erekcji i zaklasyfikowanie go jako jednostkę chorobową następuje, gdy problem trwa przez pół roku regularnego współżycia.
Istnieje kilka teorii tłumaczącej przedwczesną erekcję. Najstarsza z nich to teoria psychoanalityczna opracowana przez Zygmunta Freuda. W jej świetle przedwczesna ejakulacja jest przejawem nieświadomej wrogości względem kobiet. Mężczyzna chce podświadomie osiągnąć orgazm jak najwcześniej, a żądania partnerki pragnącej przedłużyć stosunek odbiera jako próbę dominacji.
Masters i Johnson stwierdzili, że przedwczesny wytrysk może być skutkiem konkretnego przeżycia związanego z pierwszymi doświadczeniami młodego mężczyzny. Jeśli podczas swojego pierwszego zbliżenia mężczyzna był zmuszony do pośpiechu, taki schemat Mozę utrwalić się w jego psychice.
Na podłoże przedwczesnej ejakulacji wskazuje się także zbyt częstą masturbację, która sprawia, że mężczyzna zaczyna skupiać się przede wszystkim na swoich doznaniach i nie zwraca uwagi na potrzeby partnerki.
Leczenie opiera się przede wszystkim na oddziaływaniu psychoterapeutycznym. Le3czenie za pomocą terapii psychoanalitycznej lub behawioralnej są długotrwałe, ale często przynoszą zadowalające efekty.
Innym sposobem leczenia przedwczesnej erekcji jest stosowanie ćwiczeń w łóżku wraz z partnerką. Ćwiczenia są polecane w przypadku lekkich zaburzeń ejakulacji.
Istnieje także możliwość leczenia farmakologicznego, jednak musi ono przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza.