Impotencja kobiet

Impotencja jest kojarzona przede wszystkim z zaburzeniem erekcji dotyczącym mężczyzn, tymczasem również kobiety mają problemy z satysfakcjonującym współżyciem płciowym. Impotencja kobiet to zbiorcze określenie oznaczające kobiece zaburzenia seksualne. Najczęstszą formą takich zaburzeń jest spadek lub znaczne ograniczenie pożądania (libido) traktowane jako oziębłość seksualna oraz trudności lub całkowita niemożność osiągnięcia orgazmu. Do innych zaburzeń funkcji seksualnych u kobiet należy suchość pochwy, odczuwanie bólu lub psychicznego dyskomfortu podczas stosunku oraz traktowanie współżycia jako formy obowiązku.
Jeśli kobieta nigdy nie odczuwała satysfakcji ze współżycia seksualnego, oznacza to oziębłość pierwotną, która ukształtowała się jeszcze w okresie dziecięcym. Podłożem tego typu oziębłości są przede wszystkim wpływy środowiska – traktowanie przez otoczenie dziewczynki seksu jako grzechu i uznawanie go za temat tabu. Oziębłość pierwotną wywołują też traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, molestowanie seksualne, gwałt, znęcanie się psychiczne i fizyczne.
Oziębłość wtórna występuje wówczas, gdy kobieta w przeszłości była w stanie osiągnąć orgazm, ale nagle pojawiły się problemy z odczuwaniem satysfakcji z seksu. Może być to skutek nieporozumień pomiędzy parterami, które wywołują blokadę, negatywne przeżycia, przewlekły stres, przemęczenie i mało urozmaicone życie seksualne.
Spadek libido często bywa następstwem stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Wpływa ona na gospodarkę hormonalną kobiety, w tym również za mechanizmy odpowiadające za odczuwanie pożądania. Obniżenie libido w tym przypadku jest efektem źle dobranej pigułki antykoncepcyjnej. Należy wówczas przeprowadzić badania laboratoryjne, które pomogą ustalić, jaka tabletka antykoncepcyjna będzie dla takiej kobiety odpowiednia.
Kobiety cierpiące na brak orgazmu powinny uświadomić sobie, ze jest to przeżycie bardzo indywidualne, które każdy człowiek przezywa inaczej i potrzebuje innego rodzaju bodźców do jego uzyskania. Warto poeksperymentować w łóżku, wypróbować coś nowego, poprosić partnera o nowe pieszczoty czy stymulację innych niż zazwyczaj obszarów ciała – metodą prób i błędów najłatwiej odkryć, co konkretnie u danej kobiety wywołuje orgazm.
Ból podczas stosunku może być spowodowany infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi pochwy. Można je jednak wyleczyć farmakologicznie, tak samo jak suchość pochwy, za pomocą globulek dopochwowych. Suchość pochwy może być następstwem menopauzy i spadku poziomu estrogenów, pojawia się również z powodu stresu oraz w okresie połogu, czyli przez około 6 tygodni po porodzie. Pochwa jest wówczas za mało nawilżona, aby stosunek seksualny mógł odbyć się bez bólu. Odpowiednie nawilżenie pochwy można przywrócić za pomocą leków hormonalnych, ziołowych globulek dopochwowych oraz lubrykantów pod postacią żelu czy kremu.

3 odpowiedzi na Impotencja kobiet

  1. Polak71@37.com pisze:

    Dokladnie opisana historia mojej zony. Niestety ona twierdzi ze wsxystko jest ok i tak po prostu musi byc. Jest to straszne dla faceta. To zyciowa katastrofa. Jezeli kobieta sucha jak sahara nie chce sobie sama pomoc to za wiele rozwiazan nie pozostaje.

  2. Lusia pisze:

    Stosowanie czegokolwiek na problemy z erekcją bez wizyty u lekarza i diagnozy nie pomoże… może i chwilowo erekcja będzie jak dawniej ale to jeszcze bardziej pogłębia stres związany z zaburzeniami. lekarz pomoże pokonać problem a nie go maskować.

  3. Anonim pisze:

    Witam. Lubie seks, ale nie miewam orgazmow. Co powinnam zrobic?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *