Impotencja rozumiana jako fizjologiczna niezdolność do odbycia pełnego stosunku seksualnego dotyczy obydwu płci, jednak statystycznie o wiele częściej cierpią na nią mężczyźni. W ostatnich latach obserwuje się stopniowy wzrost zachorowań na impotencję i z tego względu niekiedy określa się ją mianem cywilizacyjnej choroby mężczyzn.
Sprawność seksualna jest dla mężczyzn niezwykle ważną sferą życia, bowiem często traktowana jest jako miernik męskości. Zaburzenia erekcji są zatem dla mężczyzny źródłem dużej frustracji często są postrzegane jako życiowa katastrofa, a impotent postrzega samego siebie jako życiowego nieudacznika. Z czasem stres i niedowartościowanie narastają i przenikająco życia codziennego, stając się przyczyną problemów w związku, a nawet prowadząc do jego rozpadu.
U mężczyzn problemy ze wzwodem lub z wytryskiem pojawić się mogą na skutek czynników przemijających, czyli np. przewlekłego stresu, stanu przemęczenia, znerwicowania, z powodu palenia papierosów, nieodpowiednio zbilansowanej diety czy regularnego nadużywania alkoholu. Takie przyczyny jest stosunkowo łatwo wyeliminować, a potencja jest całkowicie przywracana.
Jednak jeżeli zdecydowana większość lub wszystkie zbliżenia seksualne kończą się niepowodzeniem z powodu braku erekcji, erekcji miękkiej, opadania członka przed osiągnięciem orgazmu lub przedwczesnego wytrysku, wówczas należy rozpatrzyć inne przyczyny takiego stanu rzeczy i podjąć leczenie.
Za erekcję odpowiada szereg złożonych mechanizmów, zachodzących w układzie nerwowym, mięśniowym, hormonalnym, układzie krążenia oraz w nerwach erekcyjnych zlokalizowanych w członku.
Większość mężczyzn uznaje problemy z osiągnięciem erekcji jako naturalne oznaki starzenia się organizmu i nie poddaje się leczeniu. Należy jednak pamiętać, ze wiek jest tylko jedyną z wielu innych przyczyn impotencji. Każdy mężczyzna, który od dłuższego czasu cierpi z powodu niepowodzeń łóżkowych wywołanych brakiem erekcji lub słabą, krótkotrwałą erekcją, powinien skonsultować taki stan z lekarzem w celu wykluczenia lub zdiagnozowania impotencji, określenia jej przyczyn oraz podjęcia stosownego leczenia.
Impotencję nie wolno traktować wyłącznie jako następstwo starzenia się organizmu, ponieważ zaburzenia erekcji i ejakulacji mogą dotknąć nawet młodych mężczyzn, którzy dopiero rozpoczęli współżycie, przy czym obawiają się, ze nie sprostają wymaganiom partnerki, odczuwają stres przed zbliżeniem i są niepewni swoich umiejętności seksualnych.