Impotencja psychogenna

Impotencja psychogenna jest takim rodzajem impotencji, której przyczyn można upatrywać w psychice pacjenta. Psychogenna odmiana impotencji ma podłoże emocjonalne, psychologiczne, osobowościowe lub społeczne. W odróżnieniu od impotencji wywołanej zmianami fizjologicznymi organizmu, impotencja psychogenna powstaje na skutek zmian w psychice.
Ta odmiana impotencji w głównej mierze dotyka osób młodych, których organizm nie podlega jeszcze istotnym zmianom wywołanym przez proces starzenia się. Zaburzenia erekcji w tym przypadku mogą być następstwem stresu przed nieudanym zbliżeniem (zwłaszcza, gdy mężczyzna dopiero niedawno rozpoczął współżycie seksualne), przemęczeniem, zbyt małą ilością snu, stresującym trybem życia i problemami w relacjach z partnerką.
Inne przyczyny impotencji psychogennej to nerwica i choroby o podłożu psychicznym, niepowodzenia w życiu osobistym lub zawodowym, częsta masturbacja oraz brak zadowolenia z prowadzonego życia seksualnego (np. monotonia w łóżku).
Szczególnie podatni na impotencję psychogenną są ci mężczyźni, którzy mają bardzo niski próg wrażliwości, źle znoszą zmęczenie i są mało odporni na sytuacje stresogenne. Ponadto zaburzenia erekcji na tle psychogennym powstająca skutek wiary w stereotyp, że prawdziwy mężczyzna charakteryzuje się przede wszystkim stałą gotowością do odbycia stosunku seksualnego. Jest to mit, który z czasem na bazie doświadczeń zostaje przez większość mężczyzn obalony, ale początkowo konfrontacja tego mitu z rzeczywistością może przynieść rozczarowanie i utratę wiary we własną męskość.
Jeśli osoba nadmiernie wrażliwa na skutek czynników zewnętrznych doświadczy trudności ze wzwodem, zaczyna o tym intensywnie myśleć, obwinia siebie o nieudany stosunek i traci wiarę w siebie. To wszystko tylko nakręca błędne koło – natrętne myśli o niepowodzeniu łóżkowym nasilają stres i sprawiają, ze kolejne zbliżenia również nie są finalizowane. Każde kolejne niepowodzenie seksualne jest coraz mocniej przeżywane, a to z kolei powoduje, że zaburzenia erekcji też się nasilają.
Cechą charakterystyczną impotencji psychogennej jest nie tylko możliwość jej wystąpienia u młodych mężczyzn, ale także zdolność do erekcji i wytrysku w wyniku masturbacji przy jednoczesnym zaburzeniem wzwodu podczas stosunku seksualnego z kobietą.
Trudno jest przerwać to błędne koło bez pomocy specjalisty. W leczeniu impotencji psychogennej szczególnie pomocna jest psychoterapia, podczas której nacisk położony jest przede wszystkim na psychikę impotenta. W pierwszym rzędzie musi on zdać sobie sprawę ze źródła problemu oraz obalić stereotyp pełnej gotowości seksualnej. Ponadto należy udać się do seksuologa, który na podstawie badań określi, co dokładnie powoduje zaburzenie wzwodu.
Impotencja psychogenna jest diagnozowana za pomocą testu farmakologicznego, podczas którego odpowiedni preparat wstrzykiwany jest w ciała jamiste członka. Jeśli iniekcja wywoła wzwód, podejrzenie psychogennego tła impotencji zostaje potwierdzone.

2 odpowiedzi na Impotencja psychogenna

  1. Anonim pisze:

    Według mnie największy błąd jaki popełnia każdy mężczyzna to ukrywanie swojego problemu, w pierwszej kolejności powinniśmy porozmawiać z lekarzem, a w następnej z lekarzem. Nie bez znaczenia jest Nasz styl życia. Cały czas się gdzieś śpieszymy, zamartwiamy, obawiamy porażki.

  2. Marek pisze:

    Mam lat 19 i podczas gry wstępnej pojawia się pełna erekcja, po czym wypływa preejakulat, a następnie erekcja ustępuje. Po odczekaniu paru minut sytuacja sie powtarza. Jest to dość krępujący problem i nie mam pojęcia do kogo się z nim zwrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *