Leczenie impotencji

Impotencja w wielu przypadkach jest stanem odwracalnym, co oznacza, ze można i należy ją leczyć. Jednak aby leczenie przyniosło oczekiwane efekty, niezbędne jest ustalenie przyczyn impotencji. W tym celu przeprowadzana jest odpowiednia diagnostyka, polegająca na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu medycznego z pacjentem i jego partnerką oraz na wykonaniu szeregu badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi, oznaczenie poziom cukru, prolaktyny, testosteronu i cholesterolu, USG prostaty, dopplersonografia.
Viagra
Pierwszym sposobem leczenia impotencji jest farmakologia. Niegdyś stosowano johimbinę, jednak wiązało się to z szeregiem skutków ubocznych, dlatego ten preparat jest już nieużywany. Z tego samego względu coraz rzadziej stosuje się leki z grupy agonistów receptorów dopaminergicznych i serotoninergicznych (L-dopa, apomorfina i ich pochodne), które wywołują wzwód oraz mają właściwości antydepresyjne.
Jeśli przyczyną impotencji jest obniżony poziom testosteronu i androgenów, pacjentowi podaje się leki hormonalne, przyjmowane drogą doustną, domięśniową lub doskórną.
Zaburzenia wzwodu spowodowane dysfunkcją krążenia krwi leczy się za pomocą iniekcji w ciała jamiste penisa. Lek wstrzykiwany jest w okolicy podstawy prącia, naprzemiennie po prawej i po lewej stronie, jednak pacjent musi przed każdym stosunkiem samodzielnie wykonywać zastrzyki. Stosuje się tutaj głównie Prostaglandynę, a także Caverject. Dawkę leku należy stopniowo zmniejszać, gdy krążenie ulega poprawie.
Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (sildenafil, wardenafil, tadalafil) to leki przyjmowane doustnie, które hamują działanie enzymu blokującego wzwód. Należy je przyjmować na około 30 do 60 minut przed stosunkiem. Niekiedy możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych w postaci nudności, wymiotów, bólu i zawrotów głowy, ale inhibitory mają wysoką skuteczność, szacowaną w granicach 80-90%.
Od niedawna w eliminowaniu problemów ze wzwodem wykorzystuje się Viagrę, skuteczną 75-80%.
Poza leczeniem farmakologicznym w usuwaniu objawów impotencji stosowana jest psychoterapia. Jest ona szczególnie pomocna w zwalczaniu impotencji o podłożu psychogennym. Jeżeli impotencja jest związana z urazami psychicznymi, traumatycznymi przeżyciami, nerwicą i wpływem środowiska, wówczas prowadzi się z pacjentem psychoterapię indywidualną. W innych przypadkach impotencji psychogennej stosowana jest psychoterapia partnerska z udziałem partnerki pacjenta. W przypadku fobii, czyli silnego, nieuzasadnionego lęku przed kontaktami seksualnymi, wykorzystuje się desensybilizację, czyli wyobrażeniowe oswajanie ze źródłem lęku.
Impotencję można także leczyć drogą inwazyjną poprzez wszczepianie protez i aparatów próżniowych oraz za pomocą operacji naczyń członka, usunięcie stulejki i skrzywień członka. Leczenie operacyjne stosuje się, jeśli farmakologia i psychoterapia nie przynoszą efektów.

2 odpowiedzi na „Leczenie impotencji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *