Przyczyny impotencji

Istnieją dwie grupy przyczyn powodujących impotencję. Do pierwszej z nich nalezą czynniki zewnętrzne, takie jak długotrwały stres, brak wystarczającej ilości snu czy przemęczenie. Na kłopoty z erekcją wpływa również przyjmowanie używek, picie alkoholu, nałogowe palenie tytoniu czy narkotyki. Impotencję może również powodować nieprawidłowa dieta. Te czynniki są stosunkowo łatwe do wyeliminowania. Po ich usunięciu potencja zazwyczaj powraca.
Groźniejsze przyczyny impotencji mają podłoże organiczne, czysto fizjologiczne, związane ze schorzeniami, zaburzeniami psychicznymi i urazami ciała.. Ta grupa stanowi etiologię kłopotów z erekcją w znacznie większym stopniu, niż wymienione wyżej czynniki zewnętrzne. Impotencja tego rodzaju jest trudniejsza do wyleczenia, a wraz z wiekiem wzrasta ryzyko pojawienia się tej przypadłości.
Wbrew pozorom impotencja powodowana wiekiem nie jest najczęstszą postacią tego schorzenia, ponieważ występuje zaledwie u około 10% pacjentów. Pojawia się w okresie andropauzy i jest ściśle związana ze zmianami zachodzącymi w gospodarce hormonalnej, a dokładnie ze spadkiem produkcji testosteronu. Inne czynniki charakterystyczne dla mężczyzn powyżej 50 roku życia to wiotkość mięśni i utrata elastyczności skóry.
Najczęściej rozpoznawana jest impotencja wywoływana przez dysfunkcje układu krążenia. Problemy z krążeniem krwi pojawiają się na skutek zawału serca, miażdżycy i nadciśnienia. Krew nie jest wówczas sprawnie doprowadzana do ciał jamistych zlokalizowanych w penisie, przez co erekcja staje się niemożliwa lub też mężczyzna potrzebuje dłuższej stymulacji do osiągnięcia wzwodu.
Impotencja psychogenna ma swoje przyczyny w sferze psychicznej. Problemy ze wzwodem, mogą mieć ci mężczyźni, którzy cierpią na lęki psychiczne i zahamowanie na tle seksualnym. Zaliczyć tutaj można lęk przed ośmieszeniem, niepewność w kontaktach z kobietami, nieśmiałość, kompleksy, negatywny obraz własnej osoby oraz problemy w związku. Psychogenne przyczyny impotencji dotykają w przeważającej części młodych mężczyzn, których organizmy nie są jeszcze zmienione chorobowo.
Najtrudniejsza do wyleczenia jest impotencja, której przyczyną są schorzenia neurogenne, wywołane takimi chorobami neurologicznymi, jak stwardnienie rozsiane czy neuropatia cukrzycowa, a także urazami kręgosłupa, w którym znajduje się ośrodek erekcji. Impotencja może pojawić się również na skutek chorób urologicznych.
Około 30% przyczyn wszystkich zachorowań ma charakter mieszany, co oznacza, że impotencja jest wywoływana przez kilka różnych czynników, łącznie z chorobami przewlekłymi. Przykładowo w przebiegu cukrzycy dochodzi do zmian hormonalnych i naczyniowych oraz do neuropatii.

1 odpowiedź na Przyczyny impotencji

  1. Kama pisze:

    Jest teraz pełno preparatów na leczenie impotencji między innymi kamagra. Słyszałam, że jak przyczyną nie jest powazna choroba, to na takie lekkie zaburzenia w impotencji kamagra jest rewelacyjna. Wiadomo warto pogadać o tym z lekarzem np. rodzinnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *