Zaburzenia wytrysku

Wytrysk (ejakulacja) jest procesem regulowanym przez mózg i rdzeń kręgowy i polega na wydostaniu się z penisa przez nasieniowody i cewkę moczową spermy na skutek stymulacji seksualnej. Mechanizm umożliwiający wytrysk to rytmiczne skurcze ciał jamistych, znajdujących się w członku, dzięki czemu sperma jest wyrzucana z narządu poza ustrój.

Problemy z wytryskiem dotyczą wytrysku przedwczesnego i opóźnionego, zupełnego braku wytrysku. Wytrysku wstecznego oraz wytrysku bez wzwodu.
Dysfunkcje związane z wytryskiem spermy

Wytrysk bez stymulacji jest charakterystyczny dla wieku adolescencji i zdarza się spontanicznie, najczęściej w nocy. Mówimy wówczas o polucjach lub zmazach nocnych. Taki stan nie jest kwalifikowany jako jednostka chorobowa i ma charakter tymczasowy – zanika wraz z wiekiem.
Wytrysk wsteczny ma miejsce, gdy mężczyzna osiąga orgazm, ale do ejakulacji nie dochodzi. Nasienie cofa się do cewki moczowej, stamtąd do pęcherza moczowego, a następnie jest wydalane podczas oddawania moczu. Przyczyny są najczęściej organiczne – wady anatomiczne, nieprawidłowości w układzie moczowo-płciowym, zabiegi operacyjne, schorzenia neurologiczne, cukrzyca i miażdżyca.
Najczęściej występującym zaburzeniem ejakulacji jest wytrysk przedwczesny, czyli pojawiający się jeszcze przed rozpoczęciem stosunku lub na samym początku jego trwania. O przedwczesnej ejakulacji można mówić, gdy następuje ona wcześniej, niż oczekują tego partnerzy seksualni. Mężczyzna nie jest w stanie kontrolować odruchu wytrysku.
Przyczyny tkwią głównie w psychice kochanka, mogą mieć podłoże lękowe, nerwicowe czy depresyjne. Przedwczesny wytrysk dotyka także tych mężczyzn, którzy często się masturbują – w ich umysłach kodują się wzorce pośpiechu, czyli dążenia do szybkiej ejakulacji. Wytrysk przyspiesza również negatywne nastawienie wobec kobiet, myślenie wyłącznie o własnych potrzebach i brak chęci zadowolenia partnerki.
Inne, rzadziej spotykane zaburzenia ejakulacji to nasieniotok oraz wytrysk anestetyczny. Nasieniotok polega na stałym wyciekaniu nasienia z członka, które nie jest wywołane przez stymulację seksualną. Przyczyny nasieniotoku to niedowład nasieniowodów, powikłania wytrysku przedwczesnego i dysfunkcja zwieraczy. Wytrysk anestetyczny również polega na stałym wycieku nasienia z cewki moczowej bez pobudzenia seksualnego, ale od nasieniotoku różni się przyczynami, czyli zaburzeniami neurologicznymi, fobiami, lękami, depresją i zaburzeniami psychogennymi

Masz pytania? Zadaj je na łamach forum zaburzenia erekcji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Zaburzenia wytrysku

  1. adam pisze:

    A co to za choroba na ktora ja cierpie ktora polega na tym ze jest ejakulacja ale nie ma zadnej przyjemnosci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *