Zaburzenia wytrysku

Wytrysk (ejakulacja) jest procesem regulowanym przez mózg i rdzeń kręgowy i polega na wydostaniu się z penisa przez nasieniowody i cewkę moczową spermy na skutek stymulacji seksualnej. Mechanizm umożliwiający wytrysk to rytmiczne skurcze ciał jamistych, znajdujących się w członku, dzięki czemu sperma jest wyrzucana z narządu poza ustrój.

Problemy z wytryskiem dotyczą wytrysku przedwczesnego i opóźnionego, zupełnego braku wytrysku. Wytrysku wstecznego oraz wytrysku bez wzwodu.
Dysfunkcje związane z wytryskiem spermy

Wytrysk bez stymulacji jest charakterystyczny dla wieku adolescencji i zdarza się spontanicznie, najczęściej w nocy. Mówimy wówczas o polucjach lub zmazach nocnych. Taki stan nie jest kwalifikowany jako jednostka chorobowa i ma charakter tymczasowy – zanika wraz z wiekiem.
Wytrysk wsteczny ma miejsce, gdy mężczyzna osiąga orgazm, ale do ejakulacji nie dochodzi. Nasienie cofa się do cewki moczowej, stamtąd do pęcherza moczowego, a następnie jest wydalane podczas oddawania moczu. Przyczyny są najczęściej organiczne – wady anatomiczne, nieprawidłowości w układzie moczowo-płciowym, zabiegi operacyjne, schorzenia neurologiczne, cukrzyca i miażdżyca.
Najczęściej występującym zaburzeniem ejakulacji jest wytrysk przedwczesny, czyli pojawiający się jeszcze przed rozpoczęciem stosunku lub na samym początku jego trwania. O przedwczesnej ejakulacji można mówić, gdy następuje ona wcześniej, niż oczekują tego partnerzy seksualni. Mężczyzna nie jest w stanie kontrolować odruchu wytrysku.
Przyczyny tkwią głównie w psychice kochanka, mogą mieć podłoże lękowe, nerwicowe czy depresyjne. Przedwczesny wytrysk dotyka także tych mężczyzn, którzy często się masturbują – w ich umysłach kodują się wzorce pośpiechu, czyli dążenia do szybkiej ejakulacji. Wytrysk przyspiesza również negatywne nastawienie wobec kobiet, myślenie wyłącznie o własnych potrzebach i brak chęci zadowolenia partnerki.
Inne, rzadziej spotykane zaburzenia ejakulacji to nasieniotok oraz wytrysk anestetyczny. Nasieniotok polega na stałym wyciekaniu nasienia z członka, które nie jest wywołane przez stymulację seksualną. Przyczyny nasieniotoku to niedowład nasieniowodów, powikłania wytrysku przedwczesnego i dysfunkcja zwieraczy. Wytrysk anestetyczny również polega na stałym wycieku nasienia z cewki moczowej bez pobudzenia seksualnego, ale od nasieniotoku różni się przyczynami, czyli zaburzeniami neurologicznymi, fobiami, lękami, depresją i zaburzeniami psychogennymi

Masz pytania? Zadaj je na łamach forum zaburzenia erekcji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Zaburzenia wytrysku

  1. adam pisze:

    A co to za choroba na ktora ja cierpie ktora polega na tym ze jest ejakulacja ale nie ma zadnej przyjemnosci?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *