Impotencja na tle psychicznym

Istota impotencji psychicznej tkwi w psychice mężczyzny i z reguły ma podłoże lękowe, co oznacza, ze jest wywoływane przez silny, ale nieuzasadniony lęk przed pewną sytuacją. Wynika z tego, że impotencja psychiczna nie ma swoich źródeł w zaburzeniu funkcjonowania organizmu, chociaż w przypadku impotencji mieszanej czynniki somatyczne powodują zaburzenia erekcji łącznie z czynnikami natury psychicznej.
W impotencji czysto psychicznej mechanizmy erekcji zostają zablokowane bez związku z urazami fizycznymi i chorobami organicznymi. Z tego względu może się ona pojawić u młodego i całkowicie zdrowego mężczyzny.
Najczęściej występującym lękiem, który blokuje wzwód, jest obawa przed kompromitacją w łóżku z powodu niskich umiejętności seksualnych. Dotyczy to w szczególności mężczyzn zakompleksionych, przewrażliwionych i pozbawionych poczucia własnej wartości. Jednorazowe niepowodzenie podczas stosunku sprawia, że mężczyzna traci wiarę we własne możliwości odczuwa wstyd, a brak erekcji uznaje jako porażkę i hańbę dla jego męskości, co powoduje silny stres, który z kolei staje się powodem kolejnych niepowodzeń.
Taki stan rzeczy zostaje nasilony, jeśli reakcja kobiety jest negatywna. Ponadto impotencję psychiczną mogą wywołać kłopoty w związku i częste kłótnie z partnerką, które wcale nie muszą dotyczyć seksu. Nieudane zbliżenia są często powodowane nadopiekuńczością partnerki lub nadmierną kontrolą, krytyką i niewyjaśnionymi, skrywanymi urazami.
Niemożność obcowania płciowego z kobietą o podłożu psychicznym może wystąpić na skutek ukrytych skłonności homoseksualnych. W przypadku, gdy mężczyzna nie jest w stanie zaakceptować swojego homoseksualizmu z powodu wpływów kulturowych czy społecznych, usiłuje współżyć z kobietami, jednak preferencje seksualne są tka silnie zakorzenione w psychice, że kontakty heteroseksualne w przypadku homoseksualisty nigdy nie będą satysfakcjonujące.
Inne lęki, które uznaje się za powody impotencji psychicznej, to silny strach przed chorobami wenerycznymi, niechcianą ciążą oraz zakażeniem wirusem HIV. Obawa przed takimi sytuacjami jest tak silna, że staje się ważniejsza, niż satysfakcja płynąca z seksu. Ta psychiczna blokada przekłada się bezpośrednio na blokadę erekcji.
Impotencja psychiczna nie oznacza całkowitej niemożności do erekcji i wytrysku, ponieważ zaburzenia wzwodu powstają tylko w określonych sytuacjach, w których mężczyzna odczuwa fobię. Podczas masturbacji i gry wstępnej wzwód następuje. Inną charakterystyczną cechą impotencji psychicznej jest jej nagłe wystąpienie, które nie jest poprzedzone żadnymi objawami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Impotencja na tle psychicznym

  1. sebastian pisze:

    a co jesli nawet proba masturbacji konczy sie niepowodzeniem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *