Problemy z potencją u młodych mężczyzn

W społeczeństwie pokutuje przekonanie, że impotencja jest przypadłością starszych mężczyzn i wynika z niewydolności starzejącego się organizmu. Takie podeście jest z gruntu mylne, ponieważ impotencja wcale nie musi mieć podłoża fizjologicznego i często dotyka także młodych i zdrowych mężczyzn. Problem ze wzwodem może się pojawić nawet u tych mężczyzn, którzy nie przekroczyli 27 roku życia.

W życiu większości mężczyzn, również tych młodych, zdarza się sporadyczna niemoc płciowa, wywołana np. stresem, używkami czy przemęczeniem. Takie sytuacje nie stanowią powodu do niepokoju, jeżeli mają charakter przejściowy. O impotencji mówimy dopiero wtedy, gdy zaburzenia erekcji występują regularnie, stale się powtarzają i trwają przez dłuższy okres czasu.

Impotencja u młodych mężczyzn

Do czynników wywołujących impotencję u młodych osób należy nieodpowiednia dieta, nałogowe palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, przewlekły stres, przemęczenie, zbyt intensywna praca i niedostateczna ilość snu. Po usunięciu tych czynników możliwe jest powrócenie do normalnej aktywności seksualnej.

W przeważającej części impotencji u młodych mężczyzn powodem są czynniki psychiczne. Mówimy wówczas o impotencji psychogennej. Pojawia się ona gwałtownie, z dnia na dzień, nawet jeśli wcześniejsze zbliżenia przebiegały bez problemów.

Jednak niektóre źródła impotencji w młodym wieku nie są tak łatwe do wyeliminowania. Nalezą do nich stany lękowe, charakteryzujące się intensywnym, ale jednocześnie nieuzasadnionym strachem przed określonymi sytuacjami. Obawy te mogą dotyczyć np. możliwości niechcianej ciąży, zarażeniem wirusem HIV czy chorobami wenerycznymi.

Na kłopoty z potencją szczególnie narażeni są ci młodzi mężczyźni, którzy mają skłonność do kompleksów, zaniżoną samoocenę oraz małe poczucie własnej wartości. Gdy taki mężczyzna przeżyje jedno niepowodzenie łóżkowe, zaczyna postrzegać siebie jako nieudacznika, który nie potrafi udowodnić swojej męskości. Zaczyna mu towarzyszyć lęk przed kompromitacją oczach partnerki, który sprawia, że każdy kolejny stosunek kończy się niepowodzeniem.

Problemy w związku również często stają się przyczyną impotencji u młodych mężczyzn. Można tutaj wymienić np. częste kłótnie, brak porozumienia, niedopasowanie temperamentów obojga partnerów i monotonia w łóżku.
Najlepszym sposobem leczenia impotencji u młodych mężczyzn jest psychoterapia. Może odbywać się ona w formie indywidualnej lub partnerskiej, czyli razem z partnerką seksualną pacjenta. Podczas psychoterapii pacjent jest stopniowo oswajany ze źródłem towarzyszącego mu lęku. Psychoterapia jest w stanie podnieść poczucie własnej wartości chorego, dzięki czemu przestaje się on obawiać, że nie sprawdzi się w roli kochanka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Impotencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

29 odpowiedzi na „Problemy z potencją u młodych mężczyzn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *